
Wycieczki - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
Jest to bardzo ciekawa wycieczka obrazująca życie górali orawskich w dawnych czasach. Na wycieczkę proponujemy przeznaczyć pół dnia.
Orawski Park Etnograficzny to malowniczo położony skansen u stóp Babiej Góry, we wsi Zubrzyca Górna. Tutaj możemy zapoznać się z budownictwem i kulturą mało znanego polskiego regionu, jakim jest Orawa. Położona na pograniczu Polski i Słowacji, pomiędzy Podhalem a Liptowem, w XVI wieku była zasiedlona przez pasterzy wołoskich z Karpat Wschodnich i rolników z Małopolski. W efekcie zderzenia kulturowego wytworzyła się na tym terenie wyjątkowo ciekawa kultura regionalna. Umieszczone w rozległym parku budynki, obrazują życie i obyczaje chłopów o różnym statusie materialnym oraz życie szlachty. W większości chałup urządzone zostały wystawy tematyczne: wesele orawskie (chałupa Dziubka z Kotliny Orawsko-Nowotarskiej), warsztat tkacki (chałupa Paś-Filipka z Jabłonki) i wiele innych, pozwalające poczuć atmosferę dawnego życia wiejskiego tego regionu. Oprócz przeróżnych zagród, znajdziemy tu również budynki przemysłu tj. folusz, kuźnia, olejarnia i tartak. Wyjątkowego uroku dodają skansenowi przecinające go górskie strumienie.
Istotnym obiektem muzeum jest dworek wchodzący w skład zagrody Moniaków, którego najstarsze skrzydło pochodzi z XVII wieku. Jest to zespół dworski złożony z dworku, stodół oraz pięknie zadrzewionego parku. Dworek jest przykładem dawnego budownictwa z podziałem na „czarną izbę” i „białą izbę” .
Po skansenie oprowadzi Państwa przewodnik bez dodatkowych opłat. Można również wziąć udział w zajęciach z regionu (np. malowanie na szkle, robienie ozdób z bibuły czy orawskich zabawek szmacianych) oraz w imprezach, wystawach i konkursach organizowanych przez Muzeum.
Odległość: ok. 40 km
Główne atrakcje miejsca:
- 25 ekspozycji obrazujących życie różnych warstw społecznych na przestrzeni od XVIII do XX wieku
- Sołtysi Dwór Moniaków z wnętrzami archaicznymi z XVII wieku
- budynki dawnego przemysłu wiejskiego: kuźnia, tartak, olejarnia, folusz
- w większości chałup wystawy tematyczne, np. warsztat tkacki, wesele orawskie
- przecinające park górskie strumienie
- możliwość wzięcia udziału w zajęciach (np. malowanie na szkle), konkursach oraz imprezach organizowanych przez Muzeum
Pozostałe atrakcje


























